Bez kategoriiRozwójZdrowie

Terapia behawioralna zespołu niespokojnych nóg

By 12 marca 2020 16 października, 2020 No Comments

Chociaż zespół niespokojnych nóg jest uważany za zaburzenie neurologiczne, jest również powszechnie określany jako zaburzenie snu, ponieważ przede wszystkim wpływa na zdolność pacjenta do odpowiedniego snu w nocy. Szacuje się, że osoby cierpiące na ciężkie objawy związane z RLS mogą spać tylko około 5 godzin snu w nocy, co stanowi najmniejszą ilość snu w porównaniu ze wszystkimi innymi rodzajami zaburzeń snu.

Pozbawienie snu jest związane z niezdolnością osoby do relaksu, a także z wieloma podstawowymi chorobami psychicznymi, w tym depresją i zaburzeniami lękowymi. W rezultacie wielu pacjentów z zespołem niespokojnych nóg otrzymuje terapię behawioralną w celu opanowania lub wyeliminowania objawów RLS.

Terapia poznawczo-behawioralna zespołu niespokojnych nóg

Terapia poznawczo-behawioralna lub CBT jest stosowana w leczeniu wielu rodzajów zaburzeń snu, w tym bezsenności i zespołu niespokojnych nóg. Istnieje wiele różnych podejść, które można zastosować w CBT do leczenia objawów zaburzeń snu, w tym kontrola bodźców, która była skuteczna w leczeniu pacjentów z bezsennością, a także wtórną bezsennością spowodowaną objawami RLS. Kontrola bodźca opiera się na zmianie zachowań i wzorców myślowych pacjenta przed snem i snem.

Pacjentowi zaleca się pewne wytyczne dotyczące snu, np. Na przykład używaj łóżka tylko do spania i ustaw określone godziny na dobranoc w nocy i budz się rano bez względu na uzyskaną ilość snu. Jeśli pacjent nie może zasnąć w ciągu piętnastu do dwudziestu minut po pójściu spać, zaleca się, aby wstał i poszedł do innego pokoju lub wykonał inną pobudzającą aktywność, na przykład B. Czytanie. Należy również unikać drzemki, ponieważ może to znacznie wpłynąć na zdolność do zaśnięcia przed snem.

Inne metody CBT w zespole niespokojnych nóg

Terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń snu polega również na zmianie negatywnych wzorców myślenia dotyczących snu i zastąpieniu ich bardziej pozytywnymi myślami. Na przykład, pacjent uczy się zmieniać swoje negatywne myśli, takie jak „Nigdy nie zasnę” za pomocą pozytywnych afirmacji lub obrazów.

Terapia obrazowa może być również korzystna w przypadku zaburzeń snu i polega na zadaniach umysłowych lub obrazach pacjenta, które mogą uniemożliwić skupienie się na niezdolności do zaśnięcia, co pomogło wielu pacjentom szybciej zasnąć. Chociaż terapia behawioralna jest korzystna dla wielu osób z zespołem niespokojnych nóg, ten rodzaj leczenia jest bardziej skuteczny w połączeniu ze zmianami diety i stylu życia, a także innymi formami leczenia zalecanymi przez lekarza.

[ff id=”6″]