Bez kategoriiCiało

Najszybszy i najmniej bolesny sposób na przejście kamienia nerkowego

By 29 lutego 2020 16 października, 2020 No Comments

Niektóre osoby, w tym ja, mają kamienie nerkowe co kilka lat i same nauczyły się radzić sobie z nieprzyjemnymi wydarzeniami bez konieczności zwracania się o pomoc medyczną. Większość incydentów trwa tylko kilka godzin, aw niektórych ekstremalnych przypadkach kilka dni. Jednak to od osoby zależy, jak najlepiej poradzić sobie z tymi sytuacjami, w zależności od własnego progu bólu, tolerancji i motywacji, aby uniknąć związanych z tym kosztów leczenia. Ten artykuł jest dla tych, którzy chcą dbać o kamienie nerkowe i jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma to służyć jako porada medyczna, ale jako opis mojego własnego doświadczenia z nimi. Zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z licencjonowanym opiekunem przed podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na twoje zdrowie.

Gdy ciało przetwarza żywność w celu uzyskania energii i naprawy tkanki, bierze to, czego potrzebuje i kieruje wszystkie produkty przemiany materii we krwi do nerek w celu przepływu moczu. Kamienie nerkowe zwykle tworzą się u ludzi, gdy niektóre substancje w moczu są silnie skoncentrowane, takie jak fosfor, wapń i szczawian. Kiedy tworzą się kamienie nerkowe, ludzie często odczuwają je najpierw jako ból lub ucisk w okolicy nerki pleców, który powoduje ból, a ostatecznie silny ból pleców, gdy kamień porusza się przez moczowód. Często mówi się, że ból kamicy nerkowej jest najbliższy skurczom i bólom porodowym, które może odczuwać mężczyzna, aby świat mógł być sprawiedliwy.

Istnieją zasadniczo cztery główne rodzaje kamieni nerkowych w zależności od ich składu chemicznego:

1. Kamienie kwasu moczowego – ciało tworzy te rodzaje kamieni, gdy mocz jest stale kwaśny. Diety bogate w purynę, substancje występujące w białku zwierzęcym, takie jak ryby, mięso i skorupiaki, mają tendencję do zwiększania kwasu moczowego w moczu. Jeśli kwas moczowy jest skoncentrowany w moczu, może osadzić się w nerce i tworzyć sam kamień lub wapń. Wysokie poziomy kwasu moczowego są również związane z przyczyną dny moczanowej.

2. Kamienie wapniowe – są to najczęstsze rodzaje kamieni nerkowych i występują w dwóch postaciach: fosforanu wapnia i szczawianu wapnia. Kamienie z fosforanu wapnia powstają w wyniku połączenia wapnia o wysokiej zawartości moczu i moczu alkalicznego (wysoka wartość pH). Kamienie szczawianu wapnia są znacznie bardziej powszechne. Zazwyczaj powstają w wyniku wysokiego wydalania wapnia i szczawianu. Opiekunowie często sugerują, że osoby z takimi kamieniami wycinają z diety tak wiele produktów bogatych w fosforany i szczawian.

3. Kamienie cystynowe – ten rodzaj kamienia nerkowego wynika z zaburzenia genetycznego, w którym cystyna dostaje się do moczu przez nerki i tworzy kryształy, które zbierają się w kamienie.

4. Kamienie stuvite – ten rodzaj kamieni nerkowych wynika z infekcji nerek. Ludzie, którzy potrafią usunąć zainfekowane kamienie z dróg moczowych i pozostać wolni od infekcji, mogą zazwyczaj wyeliminować lub ograniczyć dalsze zdarzenia.

Zdecydowana większość kamieni nerkowych jest niewielka i może być wydalana z moczem. Lekarz może zalecić zmniejszenie obciążenia nerek przez przyjmowanie większej ilości płynów, zwłaszcza wody. Może również zalecić stosowanie leku moczopędnego w celu zwiększenia przepływu moczu. Kamienie rozpuszczają się w nadmiarze cieczy, a następnie są łatwo usuwane ze strumienia moczu. W rzeczywistości picie niektórych piw pomaga. Z reguły codziennie spożywa się od sześciu do ośmiu szklanek wody w regularnych odstępach czasu. Jeśli kolor moczu jest bladożółty, oznacza to, że spożywasz wystarczającą ilość wody.

Ludzie z kamieniami nerkowymi cierpią tak bardzo, że często kładą się i czekają, aż natura nadejdzie. Nie jest to jednak dobry pomysł. Ruch i aktywność to lepsze sposoby na przyspieszenie przejścia kamienia nerkowego. Właściwie poszedłem na spacer, pojechałem na rowerze i użyłem maszyny do wiosłowania, aby wytworzyć dodatkowy ruch w mięśniach pleców i tkankach w okolicy nerki, gdy tylko się pojawi. Na przykład, jeśli kamień jest wielkości ziarna ryżu, przejście moczowodu zajmie kilka godzin, a każde ćwiczenie przyspieszy proces.

Zwiększając spożycie płynów, równie ważne jest, aby nie spożywać pokarmów takich jak kofeina, które ograniczają lub zmniejszają przepływ moczu. Napoje takie jak kawa mają tendencję do odwodnienia organizmu i zmniejszenia produkcji i przepływu moczu, jednocześnie promując skoncentrowane kamienie ze względu na stężenie moczu.

Duże kamienie nerkowe mogą wymagać operacji ultradźwiękowej lub usunięcia, używając guzów dźwiękowych, aby rozbić je na mniejsze kawałki. Jednak przed zastosowaniem drogich procedur medycznych wiele kamieni nerkowych można chemicznie rozpuścić w kwasie cytrynowym i grejpfrutowym. Zrób mocną lemoniadę bez cukru lub słodzika z prawdziwą cytryną na litr. Do tej mieszanki dodaj sok żurawinowy dla smaku i pij jak najwięcej. Ten napój rozbije kamienie nerkowe w ciągu kilku godzin i przyspieszy ich śmierć przy mniejszym bólu.

Aby złagodzić ból, możesz brać aspirynę, paracetamol i inne dostępne bez recepty środki przeciwbólowe co dwanaście godzin wraz z ładnym długim gorącym prysznicem. Jeśli twoja głowica prysznicowa ma ustawienie tętna, używaj go bezpośrednio w okolicy nerki z taką ilością ciepłej wody, jaką możesz tolerować. Masuj nerki tą procedurą przez co najmniej dziesięć minut. Ruch poszerza moczowód i łagodzi ból. Po gorącym prysznicu używaj wibrującego masażera na nerki przez co najmniej 30 minut, a następnie umieść elektryczną podkładkę grzewczą na nerkach na kilka godzin.

Ważne jest, aby określić, jaki rodzaj kamieni nerkowych posiadasz, abyś mógł opracować procedury zapobiegające tworzeniu się przyszłych zdarzeń. Przy każdym oddawaniu moczu upewnij się, że robisz to przez sitko lub filtr, który znajduje się nad toaletą. Do tego celu można również zastosować starą parę rajstop owiniętych matowym szkłem lub inną butelką z szerokimi ustami. Gdy złapiesz kamień nerkowy, włóż go do plastikowej torby lub zużytego pojemnika na receptę i zanieś do lekarza. Może przekazać go do laboratorium, przeanalizować jego skład i zalecić leczenie w celu usunięcia kamieni nerkowych w przyszłości.

Typowe zalecenia dotyczące leczenia w oparciu o określony rodzaj kamienia nerkowego obejmują następujące procedury:

szczawian wapniowy

  • Zmniejsz białko zwierzęce, takie jak przetworzone mięso, jaja i ryby
  • Uzyskaj wystarczającą ilość wapnia z właściwej diety lub weź suplementy wapnia ze swoją dietą. Ludzie, którzy tworzą kamienie szczawianu wapnia, powinni codziennie włączać do swojej diety 800 mg wapnia, aby nie tylko zapobiegać kamieniom nerkowym, ale także utrzymać odpowiednią gęstość kości.
  • Unikaj pokarmów bogatych w szczawian, takich jak szpinak, szparagi, winogrona, migdały, rabarbar, orzechy, otręby pszenne i cydr cynamonowy
  • Zmniejsz ilość sodu i wchłaniaj więcej potasu z bananów. To dobra strategia. Zmniejszenie spożycia sodu z soli jest lepsze niż zmniejszenie spożycia wapnia z mleka i produktów mlecznych.

kamieni fosforanu wapnia

  • Zmniejsz ilość białka zwierzęcego i puryn w swojej diecie
  • Uzyskaj wystarczającą ilość wapnia z diety lub weź suplementy wapnia z jedzeniem.
  • Zmniejsz sód i weź więcej potasu, jak wskazano powyżej
  • Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zalecane spożycie sodu (RDA) w Stanach Zjednoczonych wynosi 2300 miligramów (mg), ale średnie spożycie w Ameryce wynosi 3400 mg. Ryzyko kamieni nerkowych wzrasta proporcjonalnie do wzrostu dziennego spożycia sodu.

kamienie kwasu moczowego

  • ograniczyć białko zwierzęce
  • Poproś lekarza o przepisanie leków allopurinolowych lub równoważnych

Najlepszym sposobem na zapobieganie tworzeniu się większości kamieni nerkowych jest utrzymanie dobrego nawodnienia każdego dnia. Pracownicy służby zdrowia i trenerzy sportowi ogólnie zalecają picie 2–3 litrów płynów dziennie, co wystarcza do wyprodukowania co najmniej 2 litrów moczu dziennie. Ludzie z kamieniami cystynowymi powinni pić jeszcze więcej. Chociaż woda jest najlepsza, inne płyny mogą pomóc zapobiegać kamicy nerkowej, takie jak: B. napoje kwasowe i zaskakująco piwo. Teraz, kiedy delektujesz się kolejnym piwem, możesz powiedzieć ludziom, że tak naprawdę bierzesz tylko lek. Dla mnie to działa.

[ff id=”1″]