Bez kategoriiCiało

Dowiedz się wszystkiego o międzybłoniaku

By 29 lutego 2020 16 października, 2020 No Comments

Mesothelium jest rodzajem tkanki, która wyściela płuca, żołądek, serce i inne ważne narządy. Gdy te tkanki zostaną wystawione na działanie czynników ryzyka, zwłaszcza azbestu, człowiek staje się podatny na rzadki nowotwór, który nazywamy rakiem międzybłoniaka.

Choroba ta znana jest również jako międzybłoniak złośliwy i dzieli się na trzy typy: międzybłoniak opłucnej, otrzewnej i osierdziowy. Mesothelioma opłucnej jest najczęstszym typem i odpowiada za ponad 70 procent wszystkich przypadków międzybłoniaka opłucnej. Zwykle wpływa to na opłucnę, wyściółkę w płucach. Tymczasem międzybłoniak otrzewnej atakuje jamę brzuszną, natomiast międzybłoniak osierdziowy pochodzi z osierdzia błony śluzowej serca.

W samej Wielkiej Brytanii ponad 2300 osób z objawami międzybłoniaka oceniono pozytywnie. Ludzie, którzy są stale narażeni na działanie azbestu, czy to w domu, czy w pracy. Może to być bezpośrednia ekspozycja lub inhalacja, chociaż osoba zwykle nie rozwija choroby, nie mówiąc już o objawach międzybłoniaka wiele lat po ekspozycji. Według National Cancer Institute, pojawienie się międzybłoniaka może zająć 30-50 lat.

Pranie odzieży przez osoby mające bezpośredni kontakt z azbestem i innymi czynnikami pośrednimi może również zwiększać ryzyko międzybłoniaka.

Podczas gdy tytoń i międzybłoniak nie mają istotnego związku, palenie może przyspieszyć raka płuc wywołanego azbestem.

Ludzie, którzy byli narażeni na działanie azbestu, mogą być podatni na „nagromadzone szkody spowodowane chorobami związanymi z azbestem”, w tym międzybłoniakiem. Wynika to z problemów prawnych związanych z odszkodowaniem z funduszu azbestowego lub pozwami zbiorowymi związanymi z obecnym problemem międzybłoniaka.

Najczęstszymi objawami międzybłoniaka są duszność, która jest spowodowana wysiękiem opłucnej i występuje, gdy płyn tworzy się między płucami a ścianą klatki piersiowej. Ból w klatce piersiowej i szybka utrata masy ciała są również powszechne. Rentgen klatki piersiowej i tomografia komputerowa mogą wykazać obecność międzybłoniaka, chociaż dostępne są bardziej szczegółowe potwierdzenia z surowiczej cytologii wysięku lub biopsji i badania mikroskopowego.

Chociaż chemioterapia, radioterapia i terapie kobaltowe, a czasem chirurgia okazały się skuteczne w walce z rakiem, nie można tego powiedzieć o międzybłoniaku, biorąc pod uwagę złe rokowanie międzybłoniaka, które objawia się u pacjentów.

Jednak ostatnie badania naukowe dokonały znaczącego przełomu w protokołach leczenia pacjentów z międzybłoniakiem, a obecnie dostępnych jest więcej opcji leczenia międzybłoniaka i poprawy jakości życia. To rzuca światło, szczególnie na osoby dotknięte fizycznym, emocjonalnym i finansowym obciążeniem pozornie beznadziejnym. Podobnie niedawno zdiagnozowani pacjenci często bombardują swoich lekarzy o tym, jakie leczenie jest najlepsze dla tej choroby. Oprócz tradycyjnych terapii raka wspomnianych powyżej, ostatnio wprowadzone leki chemioterapeutyczne, takie jak Alimta® i cisplatyna, wykazały obiecujące wyniki u niektórych pacjentów z międzybłoniakiem.

[ff id=”7″]