Bez kategoriiZdrowie

Choroba Pageta – diagnoza i leczenie – część 2

By 10 marca 2020 16 października, 2020 No Comments

Po operacji może być konieczne dalsze leczenie pacjenta, jeśli zostanie to uznane za konieczne. Leczenie to nazywa się „leczeniem uzupełniającym” i zwykle obejmuje chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię (hormonalną) lub terapie celowane w celu zmniejszenia ryzyka powrotu komórek nowotworowych do piersi lub innej części ciała. Zabiegi przeprowadzane są w następujących okolicznościach:

1. miejsce Chemioterapia – jest zwykle podawany jako pierwsza opcja po operacji, jeśli rak został zdiagnozowany jako inwazyjny rak piersi (zwykle nie jest stosowany w leczeniu DCIS) [ductal carcinoma in-situ]) i może zależeć od: stadium raka, wielkości guza i tego, czy dotyczy to węzłów chłonnych.

2. miejsce Radioterapia – jest zwykle podawany, gdy po operacji ma być wykonany zabieg oszczędzający piersi w przypadku inwazyjnego raka piersi; w celu zmniejszenia ryzyka powrotu raka do tego samego obszaru na dotkniętej piersi. Jest również stosowany wielokrotnie po operacji oszczędzającej piersi w DCIS.

Możliwe, że radioterapia jest zalecana po mastektomii, w której komórki rakowe przeniknęły pod pachą. Jest to jednak omawiane przez chirurga ze względu na jego skutki uboczne, które mogą obejmować: zmęczenie i reakcje skórne (krótkoterminowe) oraz trwałe uszkodzenie zdrowych komórek (długoterminowe).

3. miejsce H. Ormone Terapia (hormonalna) – jest zwykle podawany w celu stymulowania wzrostu niektórych rodzajów raka piersi. Zwykle działa na różne sposoby, blokując działanie hormonów estrogenowych na komórki rakowe. Jednak terapia hormonalna jest stosowana tylko wtedy, gdy rak piersi ma receptory w komórkach.

Receptory wiążą się z hormonami estrogenowymi, które mogą pomóc komórkom rakowym stymulować wzrost. Są one powszechnie znane jako dodatni receptor estrogenowy lub rak piersi ER +. Wszystkie rodzaje raka piersi są badane na obecność receptorów estrogenowych podczas biopsji lub po operacji.

4. miejsce Terapie celowane – W tym przypadku stosuje się leki blokujące wzrost i przerzuty (rozprzestrzenianie się) raka do innych części ciała. Tego rodzaju terapie są bardziej skuteczne i mniej szkodliwe dla komórek pacjenta niż wiele innych rodzajów leczenia raka. Jedną z najczęściej stosowanych terapii celowanych jest „trastuzumab (Herceptin)”.

Jednak trastuzumab jest korzystny tylko dla pacjentów, jeśli założono, że mają wysoki poziom HER2 (HER2 dodatni) [cancer cell growth protein]) i nie jest korzystny dla pacjentów, u których stwierdzono ujemne poziomy HER2. Poziomy HER2 są zazwyczaj analizowane podczas biopsji lub po operacji.

To kończy dwuczęściową serię „Choroba Pageta – diagnoza i leczenie – część 1 i 2.”

[ff id=”7″]