Bez kategoriiCiało

Badania mówią, że zęby mogą przewidywać przyszłe zdrowie psychiczne dzieci

By 1 marca 2020 16 października, 2020 No Comments

Archeolodzy od dawna używają zębów, aby przekazywać informacje o stylu życia, przyczynach śmierci i starożytnych cywilizacjach. Jednak ostatnie badanie opublikowane przez Daily Mail wykazało, że zęby mogą nam również dostarczyć informacji o przyszłości. Naukowcy odkryli, że zęby mogą przewidywać podatność na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, lęk i depresja u dzieci.

Badano zagubione zęby mleczne sześciolatków i stwierdzono, że dzieci z cienką emalią mogą być narażone na problemy z deficytem uwagi. Główny autor, Dr. Erin Dunn, psychiatra ze szpitala Massachusetts General Hospital, powiedziała, że ​​takie odkrycie może być powszechne dla archeologów, ale jest wyjątkowe w psychiatrii, ponieważ otwiera drzwi do zupełnie nowej perspektywy badań przesiewowych zdrowia psychicznego. którzy rosną.

Różnice w wymiarze i jakości zębów są lepszymi predyktorami zdrowia psychicznego

Dr. Dunn wyjaśnił, że było to coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli ani nie pomyśleli. Jej zespół składał się z antropologów, praktyków zdrowia publicznego i archeologów. Prezentowała swoją pracę w American Association for Advancement of Science (AAA) w Waszyngtonie.

Naukowcy poprosili 37 rodziców z Kalifornii, aby ofiarowali zęby swoich 6-latków, gdy upadli. Każdy ząb zbadano za pomocą obrazowania w wysokiej rozdzielczości. Ta analiza została później ekstrapolowana w celu zbadania zachowania dzieci. W porównaniu z innymi biomarkerami, których zwykle szukałby psychiatra, jakość zębów i różnice wymiarowe okazały się lepszymi predyktorami zdrowia psychicznego.

Naukowcy z różnych dziedzin muszą współpracować

Dr. Dunn powiedział, że ważne jest, aby naukowcy z różnych dziedzin współpracowali, aby nadać badaniom większy wymiar. Dodała, że ​​naukowcy zwykle byli odizolowani i pracowali z ludźmi z tej samej dziedziny. Na przykład psychiatrzy pracowali tylko z psychiatrami, a psychologowie tylko z psychologami. Ludzie na ogół powstrzymują się od przechodzenia między dyscyplinami lub eksplorowania innych powiązanych aspektów badań.

Dr. Dunn wyjaśnił, że to badanie jest dowodem, że potrzeba więcej interdyscyplinarnej nauki i że większy wysiłek może zaoferować możliwość spojrzenia na sprawy z różnych punktów widzenia, co może być zupełnie nieoczekiwane.

Znaki ostrzegawcze choroby psychicznej u młodzieży i młodzieży

Czasami bardzo trudno jest stwierdzić, czy zachowanie dziecka lub nastolatka jest normalną częścią dorastania, czy coś innego. Jeśli objawy utrzymują się przez tygodnie lub miesiące, konieczna jest wizyta u pracownika służby zdrowia. Niektóre znaki ostrzegawcze choroby psychicznej to:

  • Cały czas bardzo się boję i martwię
  • Wywoływaj napady złości i bądź zirytowany
  • Często bóle głowy, bóle brzucha i inne niewyjaśnione bóle
  • Zaburzenia snu z częstymi koszmarami
  • Niska lub brak energii
  • Unikaj przyjaciół
  • Palenie, picie lub używanie narkotyków
  • Zaangażuj się w samookaleczenia i inne ryzykowne zachowania
  • Utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś były zabawne
  • Masz problemy z powodzeniem w szkole lub w sporcie

Ścieżka do odzyskania

Dobre zdrowie psychiczne jest ważne dla ogólnego samopoczucia dzieci i młodzieży, ponieważ są to ich rosnące lata i kształtują przyszłą osobowość dziecka. U wielu dorosłych z problemami zdrowia psychicznego objawy występowały w wieku dorosłym, ale nie były diagnozowane ani ignorowane. Dlatego ważne jest, aby zaburzenie psychiczne zostało wcześnie rozpoznane i zdiagnozowane.

[ff id=”6″]